Date | Teams/Event | Time | Score | Links |
---|---|---|---|---|
November | ||||
Tue. 17 | vs. Lovett # | Final | W, 70-20 |
|
Scrimmage | ||||
Wed. 18 | vs. Perimeter | Final | W, 42-23 |
|
Thu. 19 | at Mount Bethel | Final | L, 34-27 |
|
Fri. 20 | at Centennial | Final | W, 68-62 |
|
Tue. 24 | at Providence | Final | W, 57-31 |
|
December | ||||
Tue. 1 | vs. Wesleyan | Final | L, 77-22 |
|
Wed. 2 | at St. Francis | Final | L, 52-30 |
|
Thu. 3 | at King's Ridge | Final | W, 67-61 |
|
Thu. 10 | vs. Mount Vernon | Final | W, 50-29 |
|
Mon. 14 | vs. Mount Paran | Final | L, 52-20 |
|
January | ||||
Sat. 2 | at Blessed Trinity | Final | L, 55-53 |
|
Tue. 5 | at Lakeview * | Final | W, 65-42 |
|
Sat. 9 | at Pinecrest * | Final | W, 56-42 |
|
Mon. 11 | at Walker | Final | W, 44-18 |
|
Wed. 13 | vs. St. Francis * | Final | L, 82-34 |
|
Thu. 14 | at Fellowship | Final | L, 40-31 |
|
Fri. 29 | at St. Francis * | Final | L, 81-49 |
|
February | ||||
Tue. 2 | vs. Fellowship * | Final | L, 61-48 |
|
Wed. 3 | vs. Pinecrest * | Final | W, 54-43 |
|
Fri. 5 | vs. Lakeview * | Final | W, 43-39 |
|
Senior Night | ||||
Tue. 9 | at Fellowship * | Final | W, 45-41 |
|
Wed. 17 | at Fellowship * | Final | L, 52-33 |
|
Region Tournament - Semifinal | ||||
Fri. 19 | vs. Lakeview * | Final | W, 58-46 |
|
Region Tournament - Consolation Final | ||||
Tue. 23 | at Christian Heritage | Final | L, 56-51 |
|
State Tournament - Round 1 | ||||
November | ||||
Tue. 9 | at Lovett # | Final | L, 40-38 |
|
Scrimmage | ||||
Tue. 16 | vs. Mount Vernon | Final | W, 46-43 |
|
Thu. 18 | at Fellowship | Final | W, 38-37 |
|
Mon. 22 | vs. Jones County @ Johns Creek HS | Final | L, 45-43 |
|
Tue. 23 | vs. Johns Creek @ Johns Creek HS | Final | L, 52-44 |
|
Tue. 30 | vs. Pinecrest * | Final | W, 50-27 |
|
December | ||||
Thu. 2 | at Mount Vernon | Final | W, 42-19 |
|
Fri. 3 | vs. Milton | Final | W, 56-25 |
|
Sat. 4 | vs. Mount Bethel * | Final | W, 61-35 |
|
Tue. 7 | at King's Ridge * | Final | W, 78-34 |
|
at Perimeter | Final | W, 46-21 |
|
|
Wed. 8 | vs. Walker | Final | W, 61-10 |
|
Thu. 9 | at North Cobb Christian | Final | W, 47-9 |
|
Fri. 17 | at Paideia | Final | L, 51-45 |
|
Mon. 20 | vs. Meadowcreek | Final | W, 46-31 |
|
Tue. 21 | at Parkview | Final | L, 55-28 |
|
January | ||||
Tue. 4 | at Mount Vernon | Final | L, 77-21 |
|
Thu. 6 | at St. Francis | Final | L, 45-27 |
|
Fri. 7 | at St. Francis * | Final | L, 76-9 |
|
Wed. 12 | vs. Mount Paran | Final | W, 43-42 |
|
Thu. 13 | vs. Mount Bethel | Final | W, 48-21 |
|
Fri. 14 | vs. Lakeview * | Final | L, 57-38 |
|
Tue. 18 | at Milton | Final | L, 59-36 |
|
at Whitefield | Final | W, 57-10 |
|
|
Sat. 22 | vs. King's Ridge * | Final | W, 46-42 |
|
Tue. 25 | at Mount Bethel * | Final | L, 50-39 |
|
Wed. 26 | vs. Mount Paran | Final | W, 48-44 |
|
Metro 10 Tournament - Semifinal | ||||
Thu. 27 | at St. Francis | Final | L, 44-25 |
|
Metro 10 Tournament - Final | ||||
Fri. 28 | vs. Fellowship * | Final | L, 45-31 |
|
Senior Night | ||||
Sat. 29 | at Pinecrest * | Final | W, 47-37 |
|
February | ||||
Fri. 4 | at Lakeview * | Final | L, 64-16 |
|
Tue. 8 | vs. Wesleyan (JV Only) # | Final | W, 34-30 |
|
Fri. 11 | vs. St. Francis * | Final | L, 80-20 |
|
Mon. 14 | vs. Pinecrest * | Final | W, 26-21 |
|
Region Tournament - Quarterfinal | ||||
Thu. 17 | vs. St. Francis * @ King's Ridge | Final | L, 68-19 |
|
Region Tournament - Semifinal | ||||
Sat. 19 | vs. Lakeview * @ King's Ridge | Final | L, 63-24 |
|
Region Tournament - Consolation Final | ||||
Wed. 23 | at Tallulah Falls | Final | L, 55-34 |
|
State Tournament - Round 1 | ||||
November | ||||
Sat. 12 | vs. Denmark | Final | L, 56-44 |
|
Double Trouble Invitational | ||||
Thu. 17 | at St. Francis | Final | L, 47-33 |
|
Sat. 19 | vs. Walker | Final | W, 62-27 |
|
Mon. 21 | vs. South Gwinnett @ Centennial HS | Final | W, 67-54 |
|
Centennial Classic | ||||
Tue. 22 | vs. Newton @ Centennial HS | Final | W, 52-44 |
|
Centennial Classic | ||||
Tue. 29 | vs. Mount Vernon | Final | W, 42-12 |
|
December | ||||
Thu. 1 | at Perimeter | Final | W, 41-13 |
|
Fri. 2 | at King's Ridge * | Final | W, 64-45 |
|
Tue. 6 | vs. St. Francis * | Final | L, 76-58 |
|
Wed. 7 | at Cornerstone | Final | W, 48-24 |
|
Thu. 8 | at Providence | Final | W, 35-32 |
|
Thu. 15 | vs. St. Francis | Final | L, 46-36 |
|
Sat. 17 | vs. Centennial | Final | L, 59-45 |
|
Tue. 20 | at Martin Luther King | Final | W, 64-24 |
|
Mary Persons Tournament | ||||
Wed. 21 | at Spalding | Final | W, 54-46 |
|
Mary Persons Tournament | ||||
Thu. 22 | at Mary Persons | Final | W, 57-34 |
|
Mary Persons Tournament | ||||
January | ||||
Tue. 3 | at Marist | Final | L, 57-47 |
|
Thu. 5 | vs. Perimeter | Final | W, 38-11 |
|
Fri. 6 | vs. Paideia * | Final | W, 65-39 |
|
Tue. 10 | vs. Cornerstone | Final | W, 44-15 |
|
Wed. 11 | at Mount Vernon | Final | W, 31-15 |
|
Fri. 13 | vs. Whitefield * | Final | W, 74-19 |
|
Sat. 14 | vs. New Faith Academy @ Berkmar HS | Final | W, 61-45 |
|
MLK Peach Ball Classic | ||||
Mon. 16 | vs. Lithonia @ Berkmar HS | Final | W, 60-26 |
|
MLK Peach Ball Classic | ||||
Tue. 17 | vs. Providence | Final | W, 55-40 |
|
Fri. 20 | at Atlanta International School * | Final | W, 48-28 |
|
Tue. 24 | vs. Mount Bethel | Final | W, 43-35 |
|
Metro 10 Playoffs - Quarterfinal | ||||
Wed. 25 | at Mount Paran | Final | W, 47-30 |
|
Metro 10 Playoffs - Semifinal | ||||
Fri. 27 | vs. Mount Bethel * | Final | W, 68-36 |
|
Mon. 30 | at St. Francis | Final | L, 58-35 |
|
Metro 10 Playoffs - Final | ||||
February | ||||
Fri. 3 | at Galloway * | Final | L, 74-40 |
|
Tue. 7 | vs. Dunwoody | Final | W, 63-33 |
|
Mon. 13 | vs. Mount Bethel * | Final | W, 60-39 |
|
Region Tournament - Quarterfinal | ||||
Thu. 16 | vs. Galloway * @ King's Ridge | Final | L, 79-52 |
|
Region Tournament - Semifinal | ||||
Sat. 18 | vs. Paideia * @ King's Ridge | Final | W, 61-54 |
|
Region Tournament - Consolation Final | ||||
Tue. 21 | at Prince Avenue | Final (OT) | W, 59-52 |
|
State Tournament - Round 1 | ||||
Fri. 24 | at Elbert County | Final (OT) | L, 76-71 |
|
State Tournament - Round 2 | ||||
November | ||||
Tue. 7 | vs. Blessed Trinity | FINAL | W, 58-39 |
|
Scrimmage | ||||
Mon. 13 | at Blessed Trinity | FINAL | L, 37-24 |
|
at Blessed Trinity | FINAL | W, 58-42 |
|
|
Tue. 14 | at Mount Bethel * | FINAL | L, 39-26 |
|
Thu. 16 | vs. St. Francis * | FINAL | L, 51-29 |
|
vs. Centennial | FINAL | W, 68-57 |
|
|
Fri. 17 | vs. Peachtree Ridge | FINAL | W, 42-13 |
|
vs. Peachtree Ridge | FINAL | W, 57-20 |
|
|
Sat. 18 | vs. Maynard Jackson @ Parkview High School | FINAL | L, 68-40 |
|
Parkview Tipoff Classic | ||||
Mon. 20 | at Parkview | FINAL | W, 53-38 |
|
Parkview Tipoff Classic | ||||
Tue. 21 | vs. South Gwinnett @ Parkview High School | FINAL | W, 63-49 |
|
Parkview Tipoff Classic | ||||
Tue. 28 | vs. Mount Vernon * | FINAL | L, 34-23 |
|
Wed. 29 | at Kings Ridge * | FINAL | W, 41-24 |
|
Thu. 30 | at Perimeter * | FINAL | W, 35-20 |
|
December | ||||
Fri. 1 | vs. Kings Ridge * | FINAL | W, 59-30 |
|
Tue. 5 | vs. Providence * | FINAL | W, 34-9 |
|
at St. Francis | FINAL | W, 69-16 |
|
|
at St. Francis * | FINAL | L, 88-53 |
|
|
Thu. 7 | vs. Cornerstone * | FINAL | W, 33-30 |
|
Fri. 8 | at Paideia * | FINAL | W, 55-36 |
|
Sat. 9 | at Greater Atlanta Christian | FINAL | L, 36-23 |
|
at Greater Atlanta Christian | FINAL | W, 45-42 |
|
|
Mon. 11 | vs. Kings Ridge * | FINAL | W, 41-21 |
|
vs. Mt. Vernon | FINAL | L, 21-20 |
|
|
Sat. 16 | vs. John's Creek | FINAL | W, 37-4 |
|
vs. Kell High School | FINAL | L, 54-50 |
|
|
Tue. 19 | at Berkmar | FINAL | W, 68-21 |
|
Fri. 22 | vs. Washinton (ATL) @ Eagle's Landing Christian | FINAL | W, 52-29 |
|
Southern Metro Shootout at the Landing | ||||
Sat. 23 | vs. Rockdale HS @ Eagle's Landing Christian | FINAL | L, 59-50 |
|
Southern Metro Shootout at the Landing | ||||
January | ||||
Wed. 3 | vs. Marist | FINAL | L, 60-31 |
|
Thu. 4 | vs. Perimeter * | FINAL | W, 37-28 |
|
Sat. 6 | at Marietta HS | FINAL | L, 60-31 |
|
She Got Game | ||||
Tue. 9 | at Mount Vernon * | FINAL | W, 34-28 |
|
vs. Westminster | FINAL | W, 39-33 |
|
|
Thu. 11 | at St. Francis * | FINAL | L, 59-36 |
|
Fri. 12 | at Whitefield * | FINAL | W, 62-37 |
|
Mon. 15 | at Southwest Atlanta Christian | FINAL | L, 62-56 |
|
War Games MLK Edition | ||||
Wed. 17 | vs. Hebron | FINAL | L, 60-39 |
|
vs. Hebron | FINAL | L, 46-27 |
|
|
Thu. 18 | at Cornerstone * | FINAL | W, 42-38 |
|
Fri. 19 | vs. AIS * | FINAL | W, 62-28 |
|
Wed. 24 | vs. Mt Bethel | FINAL | L, 31-24 |
|
Metro10 Tournament | ||||
Fri. 26 | at Mount Bethel * | FINAL | W, 71-35 |
|
Tue. 30 | at Greenforest | FINAL | L, 64-56 |
|
February | ||||
Fri. 2 | vs. Galloway * | FINAL | L, 66-59 |
|
Thu. 8 | vs. Milton | FINAL | L, 82-60 |
|
Mon. 12 | vs. Mount Bethel | FINAL | W, 66-42 |
|
Region Tournament | ||||
Thu. 15 | at Galloway | FINAL | L, 71-57 |
|
Region Semifinals @ Whitefield | ||||
Sat. 17 | at Paideia | FINAL | W, 58-54 |
|
Region Tournament - Consolation | ||||
Wed. 21 | at Darlington | FINAL | W, 69-49 |
|
State Playoffs - Round 1 | ||||
Sat. 24 | at Rabun County | FINAL | L, 70-57 |
|
Sweet 16 |
# Exhibition
* Conference
Bold team: Home event